Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Spektakl „Antygona” 08.06.2017r.

Szkolny teatr „Maska” wystawił ostatnią w tym roku szkolnym sztukę. Tym razem była to „Antygona” według tragedii Sofoklesa. Inscenizacja to jedno z końcowych zadań projektu „Teatr szkolny – edukacja kulturalna młodego człowieka”, który od początku semestru realizuje nasz zespół teatralny.

Utwór opisuje konflikt pomiędzy Antygoną a Kreonem. Nowy władca Teb wydał zakaz pogrzebania zwłok Polinejkesa, który zbrojnie najechał miasto, chcąc odzyskać w nim władzę. Eteoklesa zaś rozkazał pochować z honorami należnymi obrońcy ojczyzny. Z takim wyrokiem Kreona nie pogodziła się Antygona, która dokonała symbolicznego pochówku brata, łamiąc jednocześnie prawo ustanowione przez nowego władcę. Córka Edypa za wierność tradycji i prawom boskim zapłaciła najwyższą cenę. Konsekwencje zgubnych decyzji nie ominęły także Kreona i jego rodziny.

 

Młodzi aktorzy mieli bardzo trudne zadanie, musieli ożywić te posągowe niemal postaci, nadać im charaktery, ukazać uczucia, które im towarzyszyły. Z głównymi rolami mierzyli się Klaudia Wesołowska jako Antygona i Jakub Gurda jako Kreon. Partnerowali im: Katarzyna Sikorska – Ismena, Kacper Balcerzak – Hajmon, Wojciech Gąsiorowski – Tyrezjasz. Szczególną rolę odgrywał w przedstawieniu chór, który był jakby dodatkowym aktorem, komentował to, co dzieje się na scenie oraz wprowadzał elementy liryczne, refleksyjne. Skład chóru tworzyli: Marcelina Stelmańska, Julia Rojewska, Martyna Truchlewska, Patrycja Szpanelewska, Zuzanna Kozłowska, Magda Kucińska, Natalia Gachewicz, Sylwia Wiśniewska, Natalia Hińcz i Mariusz Struś jako koryfeusz. Oczywiście nie mogło zabraknąć też straży przybocznej Kreona, w tych rolach Jakub Poliński i Sławomir Zwoliński, zaś martwego Polinika udawał Jakub Kruszewski.

 

Spektakl „Antygona” był niewątpliwie wyzwaniem dla całego zespołu, wymagał dwumiesięcznych, intensywnych przygotowań. Zdaję sobie sprawę z tego, że był też trudny w odbiorze. Jednakże tragedia Sofoklesa widnieje w spisie szkolnych lektur i mam nadzieję, że nasza inscenizacja pogłębi odbiór tego dzieła przez młodzież. Jeżeli przy okazji udało nam się kogoś wzruszyć, przenieść na chwilę w inny wymiar, a może nawet zachwycić, to cieszymy się bardzo i zapraszamy na nasze spektakle w przyszłym roku.

 

Opiekun zespołu

 

Dariusz Rybacki