Zielona szkoła

W dniach 08 - 10 listopada 2016r. uczniowie naszego gimnazjum po raz kolejny wyjechali w ramach zielonej szkoły do Górzna ,miejscowości położonej na Pojezierzu Brodnickim.

Wyjazd zorganizowała pani Irena Tłusty, a opiekunkami 32-osobowej grupy były jeszcze panie: Renata Domańska i Teresa Hińcz. Po przybyciu na miejsce, zakwaterowaniu i spożyciu obiadu grupa wraz z przewodnikiem wyruszyła na szlak wokół jeziora. Po drodze uczniowie mieli okazję podziwiać polodowcowy krajobraz charakteryzujący się licznymi wzniesieniami. Szczególnie malowniczo położona jest wieś Fiołki, do której prowadziła ścieżka wybrana przez przewodnika. Drugiego dnia uczniowie pokonali trasę około 7 kilometrów, udając się do rezerwatu Szumny Zdrój. Dowiedzieli się wiele na temat różnych gatunków zwierząt i roślin charakterystycznych dla tamtejszych terenów. Po południu zaś prawdziwą atrakcję dla uczniów stanowiły warsztaty mydlarskie. Po krótkiej prelekcji na temat szkodliwego wpływu detergentów na środowisko naturalne, uczniowie mieli okazję wyprodukować własnoręcznie mydło parafinowe dobierając zapach, barwę oraz dodatki w postaci suszonych ziół, oprócz mydeł mogli także dobierać kolor i zapach soli do kąpieli oraz poznali jej pozytywne działanie na skórę człowieka. Po tych warsztatach odbyły się zajęcia profilaktyczne zapobiegające uzależnieniom zakończone projekcją filmów poświęconych omawianym zjawiskom. Wieczorem miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego związanego z tematyką antyalkoholową. Ostatniego dnia po śniadaniu grupa udała się wraz z przewodniczką na zwiedzanie Górzna. Pani przedstawiła historię kościoła i związanych z nim zakonem Bożogrobców. Około południa uczestnicy wyprawy pożegnali Górzno i udali się w drogę powrotną. Wyjazd należał do bardzo udanych.